Blog
<strong>Rozwiązywania problemów metodą „5 Why”</strong>

Rozwiązywania problemów metodą „5 Why”

Rozwiązywanie problemów jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakie możesz mieć jako programista. Umiejętność szybkiego i skutecznego rozwiązywania problemów może pomóc Ci w pracy, w szkole, a nawet w życiu osobistym.

Istnieje wiele różnych metod rozwiązywania problemów, ale jedną z najskuteczniejszych jest metoda 5 Why. Metoda 5 Why polega na zadawaniu sobie pytania „dlaczego” pięć razy, aby dotrzeć do przyczyny podstawowej problemu.

Aby zastosować metodę 5 Why, zacznij od zidentyfikowania problemu. Następnie zadaj sobie pytanie „dlaczego” w odniesieniu do problemu. Odpowiedź na to pytanie da Ci wskazówkę co do przyczyny problemu. Następnie zadaj sobie pytanie „dlaczego” w odniesieniu do odpowiedzi na poprzednie pytanie. Kontynuuj zadawanie sobie pytania „dlaczego” pięć razy, aż dotrzesz do przyczyny podstawowej problemu.

Metoda 5 Why może być używana do rozwiązywania problemów o różnym stopniu złożoności. Jest to łatwa do zrozumienia i zastosowania metoda, która może być stosowana przez programistów na każdym poziomie doświadczenia.

Oto kilka wskazówek, jak skutecznie stosować metodę 5 Why:

Bądź konkretny.

Kiedy zadajesz sobie pytanie „dlaczego”, staraj się być jak najbardziej konkretny. Im bardziej konkretny będziesz, tym łatwiej będzie Ci zidentyfikować przyczynę podstawową problemu.

Nie bój się pytać.

Jeśli nie masz pewności, dlaczego coś się dzieje, nie bój się pytać innych o pomoc. W rozwiązywaniu problemów nie ma głupich pytań.

Bądź otwarty na nowe pomysły.

Kiedy rozwiązujesz problem, bądź otwarty na nowe pomysły. Czasami najlepsze rozwiązania są te, które wydają się najbardziej oczywiste.

Metoda 5 Why to potężne narzędzie, które może pomóc Ci w rozwiązywaniu problemów. Jeśli nauczysz się jej stosować, będziesz w stanie szybko i skutecznie rozwiązywać problemy w każdej dziedzinie życia.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które mogą Ci pomóc w rozwiązywaniu problemów:

 • Zbierz wszystkie dostępne informacje. Im więcej informacji masz o problemie, tym łatwiej będzie Ci go rozwiązać.
 • Stwórz diagram. Czasami tworzenie diagramu może pomóc Ci w zrozumieniu problemu i jego przyczyn.
 • Skonsultuj się z innymi. Czasami pomoc innych może być nieoceniona.
 • Nie bój się się pomylić. Każdy popełnia błędy. Ważne jest, aby wyciągnąć wnioski z błędów i nauczyć się na nich.

Rozwiązywanie problemów to umiejętność, która wymaga praktyki. Im więcej będziesz ćwiczył, tym lepszy w tym będziesz. Nie bój się więc podejmować wyzwań i rozwiązywać problemów. Im więcej problemów rozwiążesz, tym lepszym programistą będziesz.

Narzędzie do rozwiązywania problemów

Problemy są nieodłączną częścią życia. Pojawiają się w pracy, w domu, a nawet w naszych relacjach osobistych. Niektóre problemy są łatwe do rozwiązania, inne wymagają więcej czasu i wysiłku.

Istnieje wiele różnych metod rozwiązywania problemów. Jedną z najpopularniejszych metod jest metoda 5 Whys. Metoda ta polega na zadawaniu pytania “dlaczego” pięć razy w celu dokładnego zdefiniowania problemu i jego przyczyn.

Aby zastosować metodę 5 Whys, należy:

 1. Zidentyfikować problem.
 2. Zadać pytanie “dlaczego”.
 3. Odpowiedź na pytanie.
 4. Ponownie zadać pytanie “dlaczego”.
 5. Powtórzyć kroki 3-4, aż do momentu znalezienia przyczyny problemu.

Kiedy już poznamy przyczynę problemu, możemy zacząć szukać rozwiązania. Istnieje wiele różnych metod rozwiązywania problemów. Niektóre z najpopularniejszych metod to:

 • Burza mózgów
 • Metoda drzewa decyzyjnego
 • Metoda mapy myśli
 • Metoda 6 myślników

Metodę 5 Whys można wykorzystać do rozwiązania każdego rodzaju problemu. Jest to prosta i skuteczna metoda, która może pomóc nam znaleźć przyczynę problemu i znaleźć rozwiązanie.

Przykład zastosowania metody 5 Whys

Przypuśćmy, że nasz komputer nie włącza się. Aby rozwiązać ten problem, możemy zastosować metodę 5 Whys.

 1. Zidentyfikowaliśmy problem: Komputer nie włącza się.
 2. Zapytaliśmy “dlaczego”. Komputer nie włącza się, ponieważ nie ma zasilania.
 3. Odpowiedź na pytanie: Komputer nie ma zasilania, ponieważ kabel zasilający nie jest podłączony do gniazdka.
 4. Ponownie zapytaliśmy “dlaczego”. Kabel zasilający nie jest podłączony do gniazdka, ponieważ został wyciągnięty.
 5. Powtórzyliśmy kroki 3-4, aż do momentu znalezienia przyczyny problemu. Kabel zasilający został wyciągnięty, ponieważ kot przeciągnął go po podłodze.

Gdy już poznaliśmy przyczynę problemu, możemy zacząć szukać rozwiązania. Możemy podłączyć kabel zasilający do gniazdka lub przymocować kabel zasilający tak, aby kot nie mógł go przeciągnąć.

Podsumowanie

Metoda 5 Whys to prosta i skuteczna metoda rozwiązywania problemów. Może być wykorzystana do rozwiązania każdego rodzaju problemu. Metoda 5 Whys polega na zadawaniu pytania “dlaczego” pięć razy w celu dokładnego zdefiniowania problemu i jego przyczyn. Gdy już poznamy przyczynę problemu, możemy zacząć szukać rozwiązania.

Tags :

Dodaj komentarz