Blog
Budowanie zespołu programistycznego w kilku krokach

Budowanie zespołu programistycznego w kilku krokach

Prowadzenie odnoszącego sukcesy zespołu programistycznego wymaga aktywnego udziału we wszystkich działaniach niezbędnych do budowania tego sukcesu i zarządzania nim.

1. Przejmij kontrolę nad procesem rekrutacji

Jeśli przejmiesz odpowiedzialność za proces zatrudniania, możesz upewnić się, że kierujesz ofertę do właściwych kandydatów.

Poniżej znajduje się kilka zalecanych podetapów, które usprawniają początkowe etapy budowania zespołu programistycznego.

Zdefiniuj pracę, a nie wymagania do pracy.

Opisując pracę jako serię celów dotyczących wydajności, a nie długą listę umiejętności i doświadczeń w danej dziedzinie, maksymalizujesz prawdopodobieństwo skorzystania z większej puli talentów.

Podczas zatrudniania nakreśl cztery do pięciu celów lub zadań, które można zmierzyć w dziedzinie wiedzy specjalistycznej potencjalnego kandydata. Wykorzystaj je jako centralny element swojego programu ofert pracy/rekrutacji.

Publikuj oferty, które zrażają pasywnych kandydatów.

Rozpocznij post, dodając przekonujący slogan do swojego tytułu, który odzwierciedla zainteresowania zawodowe idealnego kandydata.

Jeśli dany kandydat jest zainteresowany, poproś go o przesłanie kilkupunktowego opisu, tego, co osiągnął w zakresie dotychczasowej pracy projektowej i doświadczenia.

Ta metoda zawęzi kandydatów od tych, którzy są po prostu zainteresowani kandydatami, do tych, którzy są naprawdę wykwalifikowani.

2. Zatrudnij ludzi, którzy pasjonują się tym, co robią

Znajdź programistów, którzy kodują swoje własne projekty i realizują projekty z pasją tylko dla zabawy!

Na przykład Google wdrożyło zasadę 20%, która pozwala deweloperom spędzać 20% czasu na pracy nad osobistymi projektami i pomysłami. Według raportów biznesowych polityka zwiększyła energię i entuzjazm pracowników.

3. Oceniaj i rozwijaj umiejętności miękkie

Wierz lub nie, ale zazwyczaj umiejętności miękkie a nie umiejętności techniczne określają sukces Twojego zespołu programistycznego. Dobrze opracowany projekt wymaga nie tylko programowania, ale także komunikatywnego i pełnego szacunku zespołu.

Podczas procesu rekrutacji należy zwracać uwagę na umiejętności miękkie i dopasowanie kulturowe. Inteligencja emocjonalna jest kluczem do wspólnego projektu. Prawdziwa spójność opiera się na współpracy i komunikacji.

Wspieraj współpracę między silosami.

Interdyscyplinarne zespoły zorientowane na projekty zyskały na znaczeniu dla firm, które chcą się wyróżniać i pozostać konkurencyjnymi – zwłaszcza w sektorze technologicznym.

Rekruterzy często szukają kandydatów, którzy nadają się do współpracy zespołowej. Chcą też ludzi, którzy nie boją się wypowiedzieć konkurencyjnej opinii lub wstrząsnąć zespołami projektowymi.

Nadaj priorytet umiejętnościom społecznym i komunikacji.

Zarządzając zespołem programistycznym, łatwo jest zbytnio skoncentrować się na wynikach technicznych kosztem budowania zespołu i komunikacji.

Ustal jasny priorytet dla swojego zespołu, że empatia i inteligencja emocjonalna są tak samo ważne, jak dostarczanie wysokiej jakości pracy.

Aby to zrobić, powinieneś:

 • Stwórz możliwości wzajemnego uczenia się i dzielenia wiedzą.
 • Rozpoznaj różne typy osobowości w zespole i naucz się pracować z ich mocnymi i słabymi stronami.
 • Znajdź czas na rozmowę!

4. Zapewnij swojemu zespołowi narzędzia i dobre środowisko pracy

Interdyscyplinarność i współpraca zespołu przyniosą Ci sukces, gdy zapewnisz narzędzia i środowisko, które pomogą Twoim zespołom osiągnięciu celu.

Podczas gdy Twój zespół programistów jest odpowiedzialny za wykorzystanie swoich umiejętności miękkich w obszarze roboczym, Ty odpowiadasz za zapewnienie komfortu w miejscu pracy.

Brak równowagi, pomiędzy pracą i życiem rodzinnym/towarzyskim członków zespołu programistów może prowadzić do dużego stresu i wypalenia zawodowego.

5. Słuchaj aktywnie i komunikuj się proaktywnie

Komunikacja przebiega w obie strony. Jako menedżer biznesowy ważne jest, aby aktywnie słuchać swojego zespołu programistycznego, aby zrozumieć bieżący status projektu.

Zadawaj pytania takie jak:

 • Nad czym pracowałeś?
 • Czy wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami? Dlaczego?
 • Co można poprawić?

Ponadto komunikuj się proaktywnie i dawaj informacje zwrotne osobom i zespołom bez czekania na ich prośbę o to. Przejawiając prawdziwe zainteresowanie każdą osobą i częścią zespołu, nawiążesz ważne relacje.

6. Podejmij wysiłek, aby poprawić komunikację w zespole

Czasami komunikacja nie jest tak łatwa. Aby ją wspomagać zastosuj następujące rozwiązania:

Zdefiniuj role i cele od samego początku

Często nieporozumienia wynikają z niewłaściwego zrozumienia ról i obowiązków. Każdy projekt zwinny powinien mieć zaczynać się z jasno i kompleksowo zdefiniowanymi rolami i celami.

Podczas inauguracji projektu musisz omówić różne role i oczekiwania z nimi związane

Powinna istnieć zdefiniowana  droga eskalacji problemu. Pomoże ona identyfikować i rozwiązywać problemy, gdy się pojawią. Jest to okazja do zdefiniowania wskazówek dla zespołu, ale uzgodnienia nie powinny być zbyt sztywne, aby zespół mógł improwizować.

Zachęcaj do pytań

Zachęć zespół do zadawania pytań. Nigdy nie odrzucaj pytania ani nie sprawiaj, by ktoś poczuł się nieodpowiednio podczas ich zadawania.

Pytania prowadzą do ważnych wyjaśnień, odkryć i ulepszeń procesów, których zespół wcześniej nie byłby w stanie rozpoznać.

Pozwól na błędy

Błędy są nieuniknione i stanowią kluczową część procesu uczenia się. Błędy należy lokalizować,  otwarcie omawiać, zwłaszcza na początku projektu.

Sposób, w jaki zespół zarządza błędami, może wpłynąć na dynamikę i koleżeństwo zespołu.

Prowadź spotkania retrospektywne

Podczas spotkania przy okrągłym stole zespół może skupić się na tym, co poszło dobrze, a co poszło nie tak, w sposób produktywny i nieszablonowy.

Sprzyja to bardziej przejrzystemu stylowi komunikacji.

Podziel się opinią

Ustanów jasny kanał informacji zwrotnej i skonsultuj się z każdym członkiem zespołu pod kątem jego odczuć i logistycznego wkładu w główne zmiany/istniejące okoliczności.

Stworzenie przejrzystego modelu informacji zwrotnej z zespołem umieszcza wszystkich na tym samym polu gry w celu dalszego doskonalenia.

7. Zapobiegaj wypaleniu

Nie zmuszaj zespołów do osiągania wyników przekraczających ich możliwości. I nie zrzucaj wielu projektów do swojego zespołu, aby żonglować wszystkimi na raz.

To nieuchronnie doprowadzi do wypalenia, zwłaszcza jeśli zajmujesz się pojedynczym długoterminowym produktem/projektem.

Jak wspomniano, ważne jest, aby zapewnić zespołowi zasoby i priorytetowo traktować jego zdrowie psychiczne, tak samo jak umiejętności techniczne. Zadowolony programista to dobry programista.

8. Nie dodawaj nowych ludzi, aby szybko poprawić wyniki

Nie dodawaj nowych członków zespołu programistycznego w celu przyspieszenia procesu wytwarzania oprogramowania.

Dodanie dodatkowych osób, wbrew intuicji, opóźni projekt. Jeśli uważasz, że konieczne jest dodanie większej liczby członków zespołu, stopniowo rekrutuj więcej osób pojedynczo lub po dwóch i odpowiednio oceniaj wyniki.

Nowi ludzie w zespole, to:

 • onboarding,
 • nowe wyzwania komunikacyjne,
 • konieczność transferu wiedzy,
 • budowanie nowego kontraktu zespołowego.

9. Twórz oprogramowanie, które ludzie kochają i cieszą się nim

Niezależnie od wymagań technicznych i biznesowych, jeśli użytkownicy pokochają Twoje oprogramowanie, członkowie zespołu będą mieli dodatkową motywację do ciągłego jego ulepszania.

10. Rozważ zatrudnienie na odległość

Chociaż wielu tradycyjnych pracodawców kpiłoby z pomysłu przejścia na pracę zdalną, zdalna praca ma kluczowe zalety, takie jak:

 • Zwiększona produktywność
 • Ograniczenie kosztów
 • Pracownicy unikają stresu związanego z dojazdami
 • Pracownicy oszczędzają pieniądze
 • Dostęp do globalnych talentów
 • Zmniejszona rotacja pracowników

Podsumowanie

Budowanie odpowiedniego zespołu programistycznego nigdy nie było trudniejsze, niż przy stale zmieniających się wymaganiach dotyczących rozwoju oprogramowania i produktów.

Korzystając z powyższych wskazówek, ze starannie dobranym zespołem programistów składającym się z profesjonalistów technicznych, możesz przyspieszyć swoje projekty i zmaksymalizować produktywność w procesie.

Literatura:

Azorin P., How to Build an Effective Software Development Team, Medium.com, 2019

„Jak szybko i skutecznie zbudować profesjonalny zespół programistyczny w kilku krokach – studium przypadku”, Transition Technologies, 2019

Brewster C., „How to Build a Successful Software Development Team”, Trio.dev, 2021

Dodaj komentarz