Blog
Jak stworzyć dobre MVP?

Jak stworzyć dobre MVP?

Zanim zainwestuje się we wprowadzenie produktu na rynek, warto go przetestować i sprawdzić, czy rzeczywiście jest on strzałem w dziesiątkę, czy może strzałem w kolano. Tutaj z pomocą przychodzi MVP. Co kryje się pod tym skrótem?

MVP – co to jest?

MVP to Minimum Viable Product, czyli produkt o minimalnej funkcjonalności, czyli pierwsza i z założenia niedoskonała wersja usługi. Przy czym w pełni oddaje ona ideę pomysłu. Jest zatem wariantem, z którego klient może skorzystać i dostać namiastkę usługi w pełnej wersji. Stanowi punkt wyjścia do wprowadzania zmian i udoskonalenia produktu.

Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala stosunkowo niewielkim nakładem sił i funduszy przetestować, czy dana usługa sprawdzi się na rynku. MVP możemy porównać do prototypu. Udostępnienie wersji produktu z minimalną ilością funkcjonalności ma jedno zadanie – uzyskanie feedbacku i odpowiedzenie na pytania jak:

  1. Czego potrzebuje klient?
  2. Co jest dla niego wartością?
  3. Jakie funkcje będą niezbędne z jego perspektywy?
  4. Czy na produkt będzie zapotrzebowanie?
  5. Co należy poprawić?
  6. Jakie dodatkowe funkcje przydałyby się użytkownikom?

MVP nie tylko daje maksymalną ilość informacji zwrotnych z rynku, ale i pozwala twórcom oprogramowania oszczędzić czas i fundusze (ich inwestycja w pełną wersję, która nie przyjęłaby się na rynku, byłaby stratą pieniędzy i ilości godzin poświęconych na jej stworzenie). Dzięki informacjom od osób testujących produkt, można wprowadzić do niego potrzebne zmiany, a gdy premierę już będzie miała jego pełna wersja, użytkownicy będą wyposażeni w konkretne informacje na jego temat.

MVP – jak przygotować?

Jak MVP wygląda w praktyce?

Fake door

Technika polegająca na stworzeniu wirtualnego produktu po to, by przetestować, czy jest na niego zapotrzebowanie. Technika ta była i ciągle jest stosowana przez gigantów jak choćby przez AirBnB. Pierwsza z firm przetestowała swój pomysł przed dużą konferencją w San Francisco. Twórcy zbudowali stronę, na której zamieścili zdjęcia apartamentu, którego cena była bardzo konkurencja z ofertą hoteli. Chętnych nie brakowało, co było wyraźnym sygnałem dla pomysłodawców, że ich wizja ma ogromny potencjał i warto ją rozwinąć.

Wersja beta

Możesz zaproponować użytkownikom testowanie wersji demo Twojego produktu i zaoferować im finalną wersję w niższej cenie. W tym momencie stosujesz jedną z metod wywierania wpływu na ludzi. Reguła wzajemności, bo o niej mowa, polega na tym, że osoby, którym podarowało się jakieś dobro, czują się zobowiązane do odwdzięczenia się za ten gest. W ten sposób można zdobyć lojalnego klienta.

Feedback

Metoda polegająca na wprowadzeniu na rynek prototypu produktu i zbieraniu opinii na jego temat. Pozwala nie tylko na zgromadzenie informacji o aplikacji, ale i na wybadanie rynku oraz potrzeb użytkowników. Podsumowując, taktyka MVP pozwala na uzyskanie w krótkim czasie i przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych odpowiedzi na pytanie, czy warto wprowadzać na rynek nowy produkt czy usługę. Jest to bardzo prosty i jednocześnie skuteczny sposób na oszczędzenie funduszy na drogich inwestycjach, na które nie byłoby popytu.

Oczywiście, to tylko krótkie streszczenie procesów zachodzących przy tworzeniu MVP. Każdy projekt ma swoją specyfikę i inne podejście.

Zainteresowanych zapraszam do wiadomości priv lub:

mail: arkadiusz.zdziebko@agileinstitute.pl

tel: +48 536 556 171

https://www.linkedin.com/in/arkadiusz-zdziebko/

Tags :

2 thoughts on “Jak stworzyć dobre MVP?

Dodaj komentarz