Jak stworzyć dobre MVP?
Zanim zainwestuje się we wprowadzenie produktu na rynek, warto go przetestować i sprawdzić, czy rzeczywiście jest on strzałem w dziesiątkę, czy może strzałem w kolano. Tutaj z pomocą przychodzi MVP. Co kryje się pod tym skrótem?
MVP – co to jest?
MVP to Minimum Viable Product, czyli produkt o minimalnej funkcjonalności, czyli pierwsza i z założenia niedoskonała wersja usługi. Przy czym w pełni oddaje ona ideę pomysłu. Jest zatem wariantem, z którego klient może skorzystać i dostać namiastkę usługi w pełnej wersji. Stanowi punkt wyjścia do wprowadzania zmian i udoskonalenia produktu.
Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala stosunkowo niewielkim nakładem sił i funduszy przetestować, czy dana usługa sprawdzi się na rynku. MVP możemy porównać do prototypu. Udostępnienie wersji produktu z minimalną ilością funkcjonalności ma jedno zadanie – uzyskanie feedbacku i odpowiedzenie na pytania jak:
- Czego potrzebuje klient?
- Co jest dla niego wartością?
- Jakie funkcje będą niezbędne z jego perspektywy?
- Czy na produkt będzie zapotrzebowanie?
- Co należy poprawić?
- Jakie dodatkowe funkcje przydałyby się użytkownikom?
MVP nie tylko daje maksymalną ilość informacji zwrotnych z rynku, ale i pozwala twórcom oprogramowania oszczędzić czas i fundusze (ich inwestycja w pełną wersję, która nie przyjęłaby się na rynku, byłaby stratą pieniędzy i ilości godzin poświęconych na jej stworzenie). Dzięki informacjom od osób testujących produkt, można wprowadzić do niego potrzebne zmiany, a gdy premierę już będzie miała jego pełna wersja, użytkownicy będą wyposażeni w konkretne informacje na jego temat.
MVP – jak przygotować?
Jak MVP wygląda w praktyce?
Fake door
Technika polegająca na stworzeniu wirtualnego produktu po to, by przetestować, czy jest na niego zapotrzebowanie. Technika ta była i ciągle jest stosowana przez gigantów jak choćby przez AirBnB. Pierwsza z firm przetestowała swój pomysł przed dużą konferencją w San Francisco. Twórcy zbudowali stronę, na której zamieścili zdjęcia apartamentu, którego cena była bardzo konkurencja z ofertą hoteli. Chętnych nie brakowało, co było wyraźnym sygnałem dla pomysłodawców, że ich wizja ma ogromny potencjał i warto ją rozwinąć.
Wersja beta
Możesz zaproponować użytkownikom testowanie wersji demo Twojego produktu i zaoferować im finalną wersję w niższej cenie. W tym momencie stosujesz jedną z metod wywierania wpływu na ludzi. Reguła wzajemności, bo o niej mowa, polega na tym, że osoby, którym podarowało się jakieś dobro, czują się zobowiązane do odwdzięczenia się za ten gest. W ten sposób można zdobyć lojalnego klienta.
Feedback
Metoda polegająca na wprowadzeniu na rynek prototypu produktu i zbieraniu opinii na jego temat. Pozwala nie tylko na zgromadzenie informacji o aplikacji, ale i na wybadanie rynku oraz potrzeb użytkowników. Podsumowując, taktyka MVP pozwala na uzyskanie w krótkim czasie i przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych odpowiedzi na pytanie, czy warto wprowadzać na rynek nowy produkt czy usługę. Jest to bardzo prosty i jednocześnie skuteczny sposób na oszczędzenie funduszy na drogich inwestycjach, na które nie byłoby popytu.
Oczywiście, to tylko krótkie streszczenie procesów zachodzących przy tworzeniu MVP. Każdy projekt ma swoją specyfikę i inne podejście.
Zainteresowanych zapraszam do wiadomości priv lub:
mail: arkadiusz.zdziebko@agileinstitute.pl
tel: +48 536 556 171
2 thoughts on “Jak stworzyć dobre MVP?”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
[…] duże fundusze to stwórzmy maksymalnie najmniejszą wersję produktu (Jak stworzyć dobre MVP?). Totalnie niezbędne minimum, aby móc wyjść z tym rozwiązaniem do ludzi. […]
[…] Zobacz także: Jak stworzyć dobre MVP? […]