Blog
Jak radzić sobie ze zmęczeniem oczu?

Jak radzić sobie ze zmęczeniem oczu?

Od kilku tygodni pracujemy zdalnie. Coraz więcej czasu spędzamy przed monitorem komputera. Warto zadbać o higienę narządu wzroku.

Poniżej kilka propozycji ćwiczeń wspomagających ochronę wzroku.

Zieleń

Weź kilka głębszych oddechów, rozluźnij mięśnie karku, spójrz na kojącą zieleń w domu lub za oknem.

Palming

Łokcie oprzyj o stół. Dłońmi szczelnie zasłoń oczy i wyobraź sobie pogodne, dynamiczne obrazy, np. falujący łan zboża czy fruwające ptaki. Potem odsłoń oczy, chwilę wędruj wzrokiem po dowolnym tekście, a następnie szybko przenieś go z przedmiotu stojącego blisko (do pół metra) na przedmiot znajdujący się w oddali.

Motyl

Zamknij oczy na parę sekund, a następnie trzepocz rzęsami tak jak motyl skrzydłami. Gdy oczy się już na wilżą, możesz przerwać to ćwiczenie.

Kropka

Przyklej na ścianie, na wysokości oczu, dużą, czarną kropkę. Stań od niej w odległości ok. metra. Patrz na nią, głęboko oddychając. Gdy zauważysz, że kropka zaczyna się w środku rozjaśniać, a wokół niej zaczyna pojawiać się biała otoczka – przenieś wzrok na ścianę.

Akomodacja

To ćwiczenie poprawia akomodację, czyli dostosowywanie się oka do widzenia przedmiotów, które znajdują się w różnych odległościach. Aby ją poprawić, musisz wziąć ołówek, długopis lub marker do ręki i unieść go na wysokość oczu. Skup się na nim. Następnie należy szybko przenieść wzrok na przedmiot, który leży gdzieś poza nim. Zamknij oczy na około 10 sekund, a gdy je otworzysz, zacznij intensywnie mrugać. Ćwiczenie to powtarzaj trzy razy w czasie jednej sesji.

Okno

Gdy siedzisz przy monitorze, unieś wzrok powyżej niego i skup się na przedmiotach znajdujących się za nim. Następnie popatrz na jeszcze dalej położone rzeczy. Kolejnym krokiem jest przeniesienie wzroku za okno. Stopniowo zwiększaj odległość widzianych przedmiotów. Potem spójrz z powrotem na monitor i zamrugaj kilka razy. Pozwoli to na nawilżenie oczu. Takie ćwiczenie powtarzaj trzy–cztery razy z rzędu. Staraj się wybierać przedmioty w kolorze zielonym, który ma działanie relaksujące.

Ósemka

Zamknij oczy i wyobraź sobie przewróconą ósemkę. Teraz wódź wzrokiem po jej obwodzie. Ważne jest, by ćwiczenie rozpocząć od lewej dolnej części brzuszka i prowadzić wzrok do skrzyżowania linii, kierując go ku górnej części prawego brzuszka.

Jezioro

Narysuj na kartce papieru formatu A4 pofalowany brzeg jeziora. Pomaluj jedną część na niebiesko, tak by stworzyć taflę. Kartkę należy powiesić około jednego metra od naszego miejsca pracy. Kiedy poczujemy, że nasze oczy mają dosyć pracy przed komputerem, wystarczy, że na kilka chwil skupimy wzrok na naszym „jeziorku”. Dodatkowo możemy podążać wzrokiem wzdłuż pofalowanej linii brzegowej. Takie ćwiczenie można powtarzać, nawet jeśli nie czujemy zmęczenia.

Ruchy gałek ocznych

Gdy masz chwilę przerwy, usiądź przed ścianą. Ważne, aby przy tym ćwiczeniu nie poruszać głową, a jedynie oczami. Następnie wolno prowadź wzrok w lewą stronę, po czym wróć do poprzedniej pozycji. Potem przesuwaj wzrok w prawą stronę i znowu wróć do patrzenia przed siebie.

Ćwiczenie to można wykonywać także w płaszczyźnie pionowej. Należy w tym celu najpierw patrzeć na sufit, a następnie przesunąć wzrok przed siebie, potem zaś na podłogę. Wracamy tą samą drogą, a więc: podłoga, patrzenie przed siebie i znowu sufit.

W prawo – w lewo

Zamknij oczy i postaraj się rozluźnić mięśnie twarzy, szczególnie czoła. Następnie popatrz w prawą stronę, nie otwierając przy tym powiek i nie przekręcając głowy. Kieruj oczy do momentu, aż poczujesz, że mięśnie gałki ocznej są napięte. Utrzymuj taki stan przez 3-4 sekundy. Ćwiczenie powtarzaj analogicznie dla strony lewej. Pamiętaj, że nie można się spieszyć, ruch gałek ocznych powinien być wolny i dokładny. Całe ćwiczenie powtórz 4–5 razy.

Za prawidłowe widzenie odpowiadają między innymi właśnie mięśnie gałek ocznych, które tak jak każde inne wymagają ciągłego gimnastykowania. To dzięki nim możliwa jest prawidłowa praca oczu, dlatego też warto poświęcić kilka chwil w pracy i zadbać o ich odpowiednią kondycję.

Dodaj komentarz